Pracuj nad sobą i korzystaj z chwili

Pracuj nad sobą i korzystaj z chwili

Kiedy pracujemy nad sobą, z każdą chwilą czujemy się bardziej dowartościowani. Niestety bywają momenty, że mamy słomiany zapał i szybko tracimy chęci oraz wiarę w „postanowienie poprawy”. Co zrobić kiedy opuszczą nas siły i motywacja do działania?

 Nie zastanawiaj się nad tym, czego nie zrobiłeś – żal nic Ci nie da, jedynie popsuje nastrój i nerwy. Czas jest teraz – nie zaraz, nie kiedyś. Już teraz musisz rozpocząć dzieło, które będziesz szlifować w przyszłości i cieszyć się jego efektami. Nie patrz na innych, nie sugeruj się „powierzchownymi” ludźmi, którzy nie znają Twoich talentów, silnych i słabych cech. Jest takie powiedzenie „najlepsza rada – nie słuchaj zbyt wielu rad”. I jest to szczera prawda! Sam znasz siebie najlepiej, tylko Ty wiesz w 100% jakie masz wady i zalety i jak je wykorzystywać (bo wada też może okazać się zaletą!).

Porażki nie takie straszne

Osoby, które sobie coś postanowiły, ale odeszły od swoich decyzji, mają ułatwione zadanie, ponieważ wiedzą już, jaki jest ich cel i jak działać (lub nie działać) w momencie zwątpienia. Musimy się sprawdzić w kilku dziedzinach, zanim wyznaczymy definitywny cel i sprecyzujemy każdy krok, zbliżający nas do niego. Zanim wybierzemy ostateczną drogę, musimy spróbować wielu innych, z których prawdopodobnie zawrócimy. Ale dopiero wtedy możemy stwierdzić, że ta jedyna droga jest najlepszym wyborem.

Dlaczego ponosimy klęskę w udoskonalaniu siebie? Czasami tracimy wytrwałość w pracy nad sobą, ponieważ musimy poświęcić jej czas i energię. Jednak takie poświęcenie owocuje w przyszłości. A owoce mogą być nieraz o wiele większe, niż byśmy się spodziewali.

Przykładem może być polepszenie swojej sylwetki. Jeśli kiedyś byliśmy szczupli i niespodziewanie lub z wiekiem przybyło nam kilka kilogramów, to wspomnienie „dobrych lat” będzie wystarczającym motorem napędzającym do działania.

Świadomość, że kiedyś udało nam się już coś osiągnąć, tylko w wyniku zaniedbania utraciliśmy to, dodatkowo nas mobilizuje. Wymarzona sylwetka może być osiągnięta w szybszym lub wolniejszym tempie, wszystko zależy od naszego samozaparcia. W przeciągu kilku tygodni możemy powrócić do formy sprzed kilku lat –  wystarczy tylko konkretna motywacja! Taka mobilizacja powinna nam towarzyszyć nie tylko w sporcie i aktywności fizycznej, ale w każdej innej strefie życia.

Dobrą strategią będzie zaakceptowanie swoich porażek, ponieważ nie zmienimy przeszłości, możemy jedynie zadziałać na przyszłość. A jak wiadomo, na błędach człowiek się uczy! Im więcej wad u siebie zaakceptujemy, tym bardziej tolerancyjni będziemy wobec innych ludzi.

Prawdziwą sztuką jest wyciąganie wniosków z przeżytych doświadczeń. Mogą one być źródłem inspiracji, ponieważ dzięki nim unikniemy popełnienia tych samych błędów w przyszłości i wyeliminujemy wszystkie niebezpieczeństwa, które mogą nas zaprowadzić w „kozi róg”.

Idealnym przykładem człowieka, którego życie zmieniła motywacja (i która motywuje do działania innych ludzi), jest psycholog biznesu i trener komunikacji – Jan Paweł Tomaszewski (przeczytaj więcej na: www.idzdoprzodu.pl).

Bywają przypadki, że nie zadowolimy się jedynie własnymi efektami pracy, ale czujemy się na tyle silni, że możemy pomóc innym podbudować siebie (dodatkowa motywacja dla nas samych). Wtedy warto zdecydować się na różne kursy, dzięki którym uzyskamy certyfikaty, umożliwiające nam przekazywanie zdobytej wiedzy innym (np. www.szkolenia-gw.pl).

gazetamarketingowa.pl motywacja2

Co nas motywuje?

Problem tkwi w tym, jak wytrwać w postanowieniach dłużej, niż kilka tygodni lub miesięcy? Najważniejszą kwestią jest analiza sukcesów i porażek oraz znalezienie przyczyny, która nie pozwala nam iść dalej.

Ważne, aby uwierzyć, że nasze starania mają większy sens. Zanim podejmiemy się pierwszych działań, powinniśmy się zastanowić dokąd nas one zaprowadzą i czy są one w ogóle warte naszego poświęcenia. Jeśli jesteśmy pewni tego, do czego dążymy, zawsze cel będzie najlepszą motywacją.

Istotne jest też wsparcie innych osób. Pochwały od otoczenia, świadczą o tym, że efekty są widoczne, a to oznacza, że nasza praca nie idzie na marne.

Dlatego najważniejszą kwestią w pracy nad sobą jest podtrzymywanie tej iskry, która nas motywuje do działania.

Swoją nową drogę do sukcesu zacznij od mobilizujących cytatów amerykańskiego pisarza i mówcy motywacyjnego – Ziga Ziglara:

  1. Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego punktu startujesz, ważne jest, dokąd zmierzasz.
  2. Większość ludzi, którzy nie spełniają swoich marzeń ponosi porażkę nie przez brak możliwości a przez brak zaangażowania.
  3.  Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał.
Previous Warszawa w oczach turystów – co zobaczyć?
Next Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu biura

Może to Ci się spodoba

Strategia 0 Comments

Wprowadzasz nowość na rynek? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu marek wiąże się to z wprowadzeniem sezonowych nowości. A jak zrobić to efektywnie? I o czym należy pamiętać?   #yolo tu się nie

Jak odnieść sukces w Video Marketingu – kilka praktycznych wskazówek

Rok 2015 stoi pod znakiem Video Marketingu. Jeden z ekspertów od marketingu online ujął to doskonale: „Przyciska odtwarzania jest obecnie jednym z najbardziej przekonujących wezwań do działania w sieci”.  O

Strategia 0 Comments

Organizowanie wyjazdów integracyjnych – co warto wiedzieć?

Rynek organizatorów integracyjnych imprez firmowych to rozwijająca się branża. Osoby chcące przetrwać w tym biznesie muszą trzymać rękę na pulsie w związku z nieustannie zmieniającymi się trendami. Ich zadanie jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź