Jak odnieść sukces w Video Marketingu – kilka praktycznych wskazówek
Rok 2015 stoi pod znakiem Video Marketingu. Jeden z ekspertów od marketingu online ujął to doskonale: „Przyciska odtwarzania jest obecnie jednym z najbardziej przekonujących wezwań do działania w sieci”. O czym pamiętać publikując treści video, aby odnieść sukces – podpowiadamy w poniższym tekście.
Video Marketing
Obecnie obserwujemy ogromny boom w Internecie na treści video. Filmy na szeroką skalę wykorzystywane są przez marki w komunikacji z klientami. Szczególnie w Inbound Marketingu, którego zasada polega na prowadzeniu działań, dzięki którym klienci sami zainteresują się naszą ofertą. Najskuteczniejszym w tym względzie sposobem jest publikacja ciekawych i wartościowych treści. Video najlepiej sprawdza się w budowaniu siły marki, generowaniu leadów i angażowaniu klientów. Materiały tego rodzaju cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. Ten trend dostrzegły także serwisy społecznościowe, które swoim użytkownikom zaoferowały nowe funkcje w tym względzie (autoodtwarzanie, livestreaming – Periscope i Meerkat). Z badań przeprowadzonych przez firmę ze Stanów Zjednoczonych HighQ (https://blog.highq.com/publishing-marketing/infographic-2015-is-the-year-of-video-marketing) wynika, że 78 procent internautów ogląda przynajmniej jeden film tygodniowe, a 54 jeden dziennie. W przeciwieństwie do witryn tekstowych, na stronach zawierających treści video użytkownicy pozostają dłużej o 2 minuty. Aż 52 procent przepytanych specjalistów od marketingu online z całego świata wskazuje, że marketing video zapewnia największy zwrot z inwestycji.
Jednak, aby odnieść sukces w video marketingu należy pamiętać o kilku elementach.
- Jasno i precyzyjnie określ cel. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przy publikacji video. Wielu firmom, szczególnie tym mniejszym, generalnie brakuje pomysłu na tworzenie i publikację filmów. Koniecznie chcą podążać za trendem i na swoich stronach i profilach w serwisach społecznościowych zamieszczają różnego rodzaju filmy. Jednak ich tematyka i forma jest tak różna, ze trudno wywnioskować, jaki jest cel tych działań.
- Każdy film video powinien mieć jakieś główne przesłanie. Na przykład film instruktażowy pozwala pokazać się marce, jako specjalista w danej branży. Mówi on klientom, znamy się na rzeczy – jeśli zależy ci na jakości i profesjonalnym doradztwie – skorzystaj z naszej oferty. Obecnie w dobrym tonie jest być firmą ekologiczną, dlatego marki zamieszczają coraz więcej filmów z takim przesłaniem – zależy nam na czystym powietrzu, czego potwierdzeniem jest wprowadzenie pewnych rozwiązać zmniejszających emisję CO2.
- Zdefiniuj grupę docelową. Jak wskazują eksperci, obecnie segmentacja klientów na podstawie czynników demograficznych odchodzi do lamusa (Wiertarka z kryształkami, Z Katarzyną Pawlikowską rozmawia Dorota Kalinowska, Dziennik Gazeta Prawna nr 152 (4054), 7-9 sierpnia 2015, s. A15). O zachowaniu klientów nie decyduje tylko wiek, wykształcenie, wysokość dochodów czy miejsce zamieszkania. O wiele większy wpływ na wybory konsumentów mają takie faktory jak sposób patrzenia na świat, zestaw wyznawanych wartości czy styl życia i związane z tym motywacje.
- Sprawdź, czy opublikowany film był wartościowy dla grupy docelowej. Video Marketing ma sens, o ile publikowane treści będą miały jakąkolwiek wartość, niezależnie czy teoretyczną, praktyczną czy rozrywkową.
- Do filmu dopasuj najbardziej pasujące wezwanie do działania. Nie wypada przy każdej okazji zachęcać klientów do zakupu konkretnego produktu. Jeśli zamieszczamy wizerunkowy film, w którym prezentujemy troskę o los zwierząt, to lepiej zachęcić klientów do ich dokarmiania, niż do zakupu futra.
- Wybierz optymalną długość filmu. Pomimo, że 65 procent widzów zapoznaje się z ¾ długością filmu, to nie należy w tym aspekcie przesadzać. Długość ściśle powinna być dostosowana do charakteru filmu.
- Zadbaj o jakość filmów. To bardzo istotny czynnik. Internauta zrezygnuje prędzej z oglądania z powodu słabej jakości, niż zawartych w nim treści.
- Filmy powinny być elementem ogólnej strategii w komunikacji marketingowej prowadzonej takich kanałach jak serwisy społecznościowe czy blogi. Nie mogę powstawać w oderwaniu od niej. Warto także je na tych platformach promować, aby zyskać jak największy zasięg.
- Zadbaj, by publikowane filmy były dobrze widoczne na urządzeniach mobilnych. Online video stanowi obecnie 50 procent ruchu mobilnego.
- Zapewnij ciągłość produkcji. Sukcesu przy pomocy Video Marketingu nie zapewni nam jeden film, opublikowany przypadkowo bez żadnej przyczyny. Tworzenie i publikacja filmów powinna być podyktowana potrzebą tego rodzaju kontaktu, a nie aktualną moda. Klienci chcą mieć, przynajmniej uzasadnioną nadzieję, że co jakiś czas (najlepiej z pewną regularnością) będą mogli zobaczyć coś nowego.
Podsumowanie
Video Marketing to w najbliższej perspektywie najgorętszy trend w Internecie. Jednak, aby przy jego pomocy zaistnieć w świadomości odbiorców, trzeba trochę wysiłku. Może nawet więcej kreatywności, niż środków.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie reklamowania prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.
Dziękujemy za zainteresowanie! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Kryzys skłania firmy do cięcia wydatków na marketing
Gospodarcze spowolnienie powoli skłania firmy do cięć i większej rozwagi w wydatkowaniu środków na marketing. Na taki krok nie mogą jednak pozwolić sobie przedsiębiorstwa działające w modelu B2C, zwłaszcza z branży e-commerce. – Nie ma sprzedaży w internecie
Optymalizacja on-site – najważniejsze elementy
W okół optymalizacji on-site narosło wiele mitów. Związane to jest z częstymi zmianami algorytmu Google, lidera na rynku wyszukiwarek. Każda taka modyfikacja sprawiała, że jedne elementy traciły swoją moc w
Budowanie najlepszego wizerunku marki
W skutecznym marketingu liczy się przede wszystkim konsekwencja w działaniu i regularność. Niezbędna jest także bardzo dokładna analiza, dokonywana w cyklicznych odstępach, aby stwierdzić, czy faktycznie przynoszą one spodziewane rezultaty.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!