Rozliczenie pit 28 online

Rozliczenie pit 28 online

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy powinni złożyć zeznanie PIT-28 za rok podatkowy 2016 w terminie do dnia 31 stycznia 2017 roku. Deklarację można złożyć w formie papierowej albo rozliczyć PIT 28 online.

Rozliczenie pit 28 online z programem

Rozliczenie PIT 28 online ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza nasz czas i pieniądze. Deklaracje wypełnia się szybko i bezbłędnie korzystając z programu do rozliczenia pit (program poprawia błędy).

Aby poprawnie rozliczyć PIT-28 nie trzeba już czytać instrukcji wypełnienia formularza, nie trzeba też korzystać z usług biura rachunkowego, ani przedzierać się przez meandry prawa podatkowego. Programy online krok po kroku przeprowadzą podatnika przez  cały proces uzupełniania formularza. Sprawdzą format danych, wskażą obowiązkowe pola, a czasem nawet uzupełnią je automatycznie.

Wbudowane kalkulatory dokonają dokładnych obliczeń z uwzględnieniem obowiązujacych  stawek podatku ryczałtowego oraz przysługujących odliczeń.

W przypadku gdyby jednak w zeznaniu PIT-28 pojawił się błąd, podatnik będzie mógł dokonać korekty również elektronicznie, chociaż możliwe jest też złożenie w formie papierowej korekty PIT 28 złożonego online. Obecnie nie ma wymogu dołączania dodatkowych uzasadnień korekty.

Rozliczając PIT 28 online PIT-28 składamy też załączniki: PIT-28/A lub PIT-28/B.  Załącznik  PIT-28/A składają zarówno przedsiębiorcy, jak i podatnicy zajmujący się prywatnym najmem lub dzierżawą.

Natomiast PIT-28/B jest  informacją o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych

Jeśli podatnik prowadzi  działalność gospodarczą lub zajmuje się najmem lub dzierżawą,  a poza tym posiada udziały w spółkach, składa oba  załączniki:  PIT-28/A i PIT-28/B.

Do poprawnego wypełnienia deklaracji PIT-28 oraz załączników PIT 28A i PIT 28B niezbędne są konkretne informacje: dane o uzyskanych w trakcie roku przychodach, potrąconych zaliczkach i składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Podpisanie deklaracji PIT 28 online

Wypełniony formularz musi być podpisany. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko podpisane deklaracje traktuje się jako złożenie zeznania. Na pewno nie popełnimy błędu polegającego na braku podpisu, kiedy rozliczamy pit 28 online. System e-Deklaracje nie przyjmie formularza bez podpisu albo z błędnym podpisem.

Pod deklaracją pit 28 online składamy podpis elektroniczny. Nie jest jednak wymagany płatny kwalifikowany podpis elektroniczny zabezpieczony certyfikatem, jakim muszą posługiwać się firmy i pełnomocnicy, a zestaw danych identyfikujących podatnika tzw. “dane autoryzujące”:

  • imię (pierwsze) i nazwisko,
  • numer identyfikacji podatkowej NIP lub numer PESEL,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu sprzed dwóch lat podana w dowolnej deklaracji rozliczeniowej składanej w poprzednim roku ( w przypadku nieskładania deklaracji wpisujemy zero),

Bez podania poprawnych danych autoryzujących, w tym poprawnej kwoty przychodu sprzed dwóch lat , system e-Deklaracje nie przyjmie formularza i nie dostarczy do urzędu skarbowego.

Kiedy poprawnie wpisane dane autoryzujące pozwolą na prawidłowe przetwarzanie zeznania PIT-28, otrzymamy kod 200 oznaczający przyjęcie deklaracji. Możemy wtedy pobrać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Jest to dowód na to, że zeznanie podatkowe PIT-28 zostało złożone prawidłowo.  UPO zawiera między innymi datę przyjęcia zeznania przez system e- deklaracje, więc należy je zachować przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym składamy zeznanie.

Pomoc programu pit w poprawnym rozliczeniu ulg podatkowych w PIt 28

Warto pamiętać, że rozliczając podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ryczałtowcy moga korzystać z większości ulg przysługującym podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych.Wyjątkiem jest ulga prorodzinna i odliczenia z tytułu wydatków na działalność badawczo- rozwojową. W związku z tym należy wypełnić załączniki PIT/O oraz PIT/D.

Rozliczając PIT 28 online możemy liczyć na pomoc programu pit w prawidłowym  rozliczeniu ulg podatkowych. Program podpowiada najlepsze rozwiązania w naszej sytuacji, sprawdza zgodność odliczanych kwot z przysługującymi limitami, dołącza do zeznania wymagane załączniki.

Obowiązujący termin rozliczenia pit 28

Zeznanie PIT-28 mamy obowiązek złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w terminie do ostatniego dnia  stycznia roku następującego po roku podatkowym jeśli jest to dzień roboczy. Jeżeli 31 stycznia jest dniem świątecznym lub wolnym od pracy, termin ten przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tej dacie.31 stycznia w roku 2017 jest dniem pracy, a więc ryczałtowcy  powinni rozliczyć się z fiskusem najpóźniej w tej dacie.

Rozliczanie pit przez internet pozwala na złożenie deklaracji nawet po zamknięciu urzędu skarbowego i poczty. Internetowo pit możemy złożyć o każdej porze dnia w dni robocze i święta. System e-Deklaracje jest dostępny 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia. Warto jednak nie odkładać wysyłki elektronicznej na ostatnią chwilę, żeby nie spóźnić się z zeznaniem ( np. z powodów technicznych), gdyż grozi nam wtedy kara grzywny.

Previous Flota samochodowa i jej rola w twojej firmie
Next Nowoczesne urządzenia elektroniczne a nasze oczy

Może to Ci się spodoba

Trendy 0 Comments

Faktura Small Business – program do faktur

Faktura Small Business to jeden z najpopularniejszych programów do fakturowania, który od wielu już lat oferowany jest przez firmę MEGA-TECH. Program ten jest stosunkowo prostym narzędziem, które dzięki bardzo intuicyjnej

Trendy 0 Comments

Taśmy z nadrukiem, czyli skuteczna reklama niskim kosztem

Taśmy samoprzylepne opakowaniowe nie muszą być zawsze w jednym nudnym kolorze. Najczęściej jest to kolor brązowy, jeśli taśmy wykonane są z kauczuku naturalnego. Taśmy z akrylu są żółte, a z

Trendy 0 Comments

Smartwatch – nowy instrument w komunikacji marketingowej?

W technologii internetowej postępuje miniaturyzacja. Najnowszym trendem są inteligentne zegarki, dla których odmierzanie czasu jest funkcją najmniej ważną. Chcąc nie chcąc, firmy będą musiały nauczyć się prowadzenia komunikacji marketingowej przy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź