Reklama Video na Facebooku – o czym pamiętać i na co uważać

Reklama Video na Facebooku – o czym pamiętać i na co uważać

Pomimo zmieniających się nieustannie upodobań internautów oraz ogromnej konkurencji, Facebook wciąż pozostaje liderem w obszarze serwisów społecznościowych. Może poszczycić się najliczniejszą grupą użytkowników i największym zasięgiem. To także najczęściej wykorzystywany w komunikacji marketingowej kanał social media. W chwili obecnej na firmowych profilach zaczynają dominować reklamy video. O czym pamiętać przy ich tworzeniu i publikacji, aby skutecznie przyciągnąć uwagę jak największej grupy potencjalnych klientów – podpowiadamy w tekście.

Facebook – platforma uniwersalna

Wielu analityków Internetu zgodnie przyznaje, że obecnie Facebook to bardzo wszechstronna platforma. Dla prywatnych użytkowników to narzędzie do komunikacji ze swoją rodziną i znajomymi, które powoli zaczyna zastępować klasyczną pocztę e-mail. Dla koncernów to bardzo atrakcyjny, ze względu na nieustającą popularność, kanał komunikacji marketingowej. W wielu przypadkach, firmowy profil to nie tylko źródło informacji o firmie, ale także miejsce, gdzie prowadzona jest bezpośrednia komunikacja z klientami. Facebook odegrał największą rolę w zbliżeniu firm ze swoimi zwolennikami. Dla wielu organizacji, z uwagi na dostępność, to bardzo atrakcyjne miejsce do prowadzenia wszelkiego rodzaju kampanii społecznych. W praktyce, przy odrobinie chęci i zaangażowania, nawet mała grupa osób może nagłośnić pewien problem i szukać pomocy w jego rozwiązaniu z pomocą innych użytkowników. Najciekawsze przedsięwzięcia w tym zakresie mogą liczyć nawet na uwagę klasycznych mediów. W XXI wieku to telewizja obserwuje co się dzieje w wirtualnej rzeczywistości i informuje o tym swoich widzów. Nierzadko na łamach tego serwisu ludzie organizują akcje wsparcia dla chorych, zbierają środki na kosztowne leczenie. Tutaj także prowadzone są wszelkiego rodzaju protesty, nawet przeciwko globalnym koncernom.

Choć wizualna strona serwisu nie zmieniła się bardzo, to pod względem technicznym i funkcjonalnym, Facebook znacznie różni się od tego z przed laty. Obecnie Facebook stara się dotrzymywać kroku konkurencji w zakresie udogodnień i nowych rozwiązań. Na fali najnowszego trendu, została uruchomiona aplikacja Facebook Live, dzięki której można prowadzić transmisje na żywo. W dniu swojego zaprzysiężenia z internautami spotkał się Prezydent RP Andrzej Duda. W prasie branżowej podkreśla się, że był on jednym z pierwszych polityków na świecie, który skorzystał z tej formy kontaktu ze swoimi wyborcami.

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów

W cywilizacji obrazu, film jest najskuteczniejszym formatem, przy pomocy którego można dotrzeć do największej grupy odbiorców. Tempo, w jakim żyjemy nie sprzyja czytaniu, długim rozmyślaniom. Większość informacji z jakimi się stykamy w codziennej rzeczywistości to grafiki, zdjęcia czy filmy. Właściwie tego rodzaju komunikaty „atakują” nas z każdej możliwej strony. W chwili obecnej obserwujemy ogromny boom na treści video. Przy pomocy filmów komunikują się ze sobą zarówno ludzie, jak i marki z klientami. Łatwiej jest obejrzeć krótki film, niże przeczytać kilkustronicowy artykuł. Na dodatek dzisiaj, dzięki postępowi i rozwojowi technologii internetowych, wysokiej jakości filmy bez zakłóceń można oglądać na średniej klasy smartfonie o każdej porze dnia i w każdym miejscu na świecie.

Film video stał się obecnie najpopularniejszym formatem wykorzystywanym przez marki w komunikacji marketingowej. Facebook w tym zakresie daje markom ogromne możliwości. Mogą publikować własne produkcje i filmy nadesłane przez prywatnych użytkowników. Serwisy społecznościowe nieco zdemokratyzowały rynek reklamy video. Dzięki niskim kosztom wejścia, mogą z tej formy promocji skorzystać nawet małe lokalne firmy.  Tutaj bardziej liczy się kreatywność, niż budżet.

Video na Facebooku – warunki skuteczności

  1. Pierwsze trzy sekundy decydują o wszystkim. W tym czasie widz podejmuje decyzję, czy film obejrzeć, czy przejść dalej. Pod tym kątem powinna przebiegać dramaturgia każdej reklamy przeznaczonej do pokazywania w sieci.
  1. Film nie może być dłuższy niż 10- 15 sekund. Obecnie ponad połowa odsłon video pochodzi z ruchu mobilnego, a smartfony i tablety nie sprzyjają długim produkcjom.
  1. Przesłanie filmu musi być zrozumiałe nawet bez dźwięku. Coraz więcej osób ogląda filmy przy wyciszonym smart fonie (m.in. w szkole, metrze, w pracy,itp.).
  1. Jeśli chcemy zyskać rozgłos, film musi przełamywać pewne stereotypy zarówno pod względem treści i formy. Klasyczne spoty, które od lat są prezentowane w telewizji, nie znajdą wielkiego uznania w sieci. Jednak z transgresją norm kulturowych i społecznych trzeba uważać, należy to robić z wyczuciem. Podobnie sprawa wygląda z poziomem emocji, amplituda powinna się tylko nieznacznie odchylać od poziomu równowagi, towarzyszącej ludziom na co dzień.
  1. Jakość to podstawa. Czasy kiedy do sieci „wrzucało’ się praktycznie wszystko odeszły w niepamięć. Dzisiaj nawet zwykły użytkownik może nagrywać filmy w jakości HD, dlatego markom nie wypada zaniżać poziomu.
  1. Filmy powinny być zawsze tworzone w odniesieniu do obowiązujących trendów. Obecnie modne są filmy 360 stopni, w których widz sam może decydować, z którego ujęcia chce obejrzeć dane wydarzenie.

Spoty reklamowe na Facebooku i w sieci to przyszłość. Młode pokolenie żyje praktycznie odizolowane od klasycznych mediów. Radio i telewizja to dla nich relikty przeszłości. Chcąc trafić do tej grupy docelowej marki będą musiały większy nacisk położyć na video w sieci. Przy pomocy tego formatu można nie tylko reklamować nowe produkty, ale także prowadzić kampanie wizerunkowe i brandingowe (obecnie klienci coraz częściej kierują się marką, a nie ceną).

Podsumowanie

Facebook, pomimo głosów krytyki i znacznie mniejszej fali przypływu nowych użytkowników niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu, to wciąż bardzo atrakcyjny i skuteczny kanał komunikacji marketingowej. Oferuje firmom praktycznie z każdej branży szerokie spektrum możliwości w zakresie promocji. Wystarczy sobie postawić jasny cel i do niego dążyć. Trzeba jedynie pamiętać, że nie ma jednej sprawdzonej recepty. Każda firma powinna wypracować sobie swój własny styl komunikacji z klientami.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie reklamowania prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Promocja sklepu internetowego w TV – klucz do sukcesu
Next Jak z Google podbić świat – kilka strategicznych wskazówek SEO

Może to Ci się spodoba

Content marketing 0 Comments

10 najpopularniejszych formatów w Content Marketingu

Content Marketing to strategia, która według ekspertów w przyszłości całkowicie zdominuje komunikację marketingową. Internet w tym względzie oferuje ogromne możliwości. Nie tylko w zakresie możliwych sposobów dystrybucji, ale także różnorodności

Trendy 0 Comments

Czy Content Marketing sprzedaje?

Wielu specjalistów od promocji online wskazuje, że marketing treści to narzędzie bardziej do kreowania wizerunku niż wzmocnienia sprzedaży. Nic bardziej mylnego. W świetle współcześnie zachodzących zmian w sposobach i charakterze

Trendy 0 Comments

7 grzechów głównych w Content Marketingu

Content Marketing to ostatnio jedna z najmodniejszych strategii w komunikacji marketingowej. Jednak jak to bywa powszechnie z nowymi trendami, wiele firm słyszało o niej i pragnie ją wdrożyć, jednak niewiele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź