Statystyki potwierdzają: content is king

Statystyki potwierdzają: content is king

„Content is king” – to zdanie autorstwa Billa Gatesa padło w 1996 roku. W przeciągu ostatnich dwóch dekad nie straciło na aktualności, wręcz przeciwnie – obserwując trendy na rynku marketingu, dostrzec można wzrost popularności inbound marketingu oraz content marketingu.

XXI wiek to era nowoczesnych technologii oraz przemian, jakie te generują właściwie w każdej dziedzinie – gospodarce, społeczeństwie, a nawet marketingu. Tradycyjne formy reklamy odchodzą powoli do lamusa. Postępowy, świadomy konsument na własną rękę poszukujący danych na temat produktów, firm i usług, zwracający uwagę na wiele czynników podczas procesu zakupowego, wymaga nowego podejścia ze strony przedsiębiorców. Klienci oczekują przydatnych informacji na interesujące ich tematy, wchodzenia w interakcję i traktowania ich jako równorzędnych partnerów, których zdanie i wartości też się liczą.

Daj się znaleźć!

Idea inbound marketingu jest prosta: przedsiębiorca nie „wpycha” nachalnie informacji na temat firmy i produktu konsumentowi, ale dba o to, by klient mógł bez problemów znaleźć jego markę w internecie. Jak wynikało z badań londyńskiego Digital Doughnut Inbound Marketing Survery, tę formę marketingu zaadaptowało nawet 80% firm i w przeważającej mierze przedsiębiorcy przyznają, że jest ona efektywna – dzięki niej wzrasta rozpoznawalność marki. Ten rodzaj marketingu pozwala także na zdobywanie leadów. Najczęściej firmy stosujące inbound marketing wykorzystują social media i SEO (optymalizację dla wyszukiwarek internetowych).

Królem jest treść

Content marketing to działania mające na celu dostarczenie konsumentom atrakcyjnych treści – czy to w formie artykułów, e-booków czy filmów. Przez niektórych badaczy uważany jest za część składową inbound marketingu, inni klasyfikują go jako osobną technikę marketingową. Ma w sobie potencjał, nie dziwi więc, że jest coraz chętniej wykorzystywany w kampaniach marketingowych. Demand Metric donosi, że stosowany jest nawet przez około 90% wszystkich organizacji. Chętniej posiłkują się nim marketerzy w komunikacji B2B (91%), ale jego potencjał doceniany jest także w sektorze B2C (86%).

Z kolei raport CMI „2016 Benchmarks, Budgets and Trends – North America” przedstawia podobne statystyki: szacuje się, że content marketing używany jest przez około 88% firm i nastąpił tu wzrost o 1% w stosunku do 2015. 30% respondentów potwierdza, że działania te są z całą pewnością efektywne. Efektywność rośnie wraz z doświadczeniem – pośród zaprawionych już na polu marketingu treści osób odsetek deklarujących skuteczność działań wzrasta do 64%. Brak efektywności w firmach, które dopiero startują z wykorzystaniem content marketingu, może wynikać po części z niedopracowanej strategii marketingowej – zaledwie 32% respondentów przyznaje, że korzysta z konkretnego udokumentowanego planu działań w tym względzie. Zwiększa się również liczba produkowanych treści: 76% firm przyznaje, że w 2016 roku stworzy więcej treści niż w roku poprzednim.

Patrząc w przyszłość

Z badań Demand Metric wynika, że osoby zarządzające w firmach komunikacją marketingową w przeważającej mierze widzą jej przyszłość właśnie w contencie – tak deklaruje 78% z nich. Tego typu forma marketingu jest tańsza niż tradycyjna, cechuje się także większą skutecznością. Nawet 70% klientów preferuje zdobywanie informacji o markach i produktach z artykułów niż klasycznych reklam, które często są przez odbiorców ignorowane – większość konsumentów pomija reklamy telewizyjne i nie odczytuje przysyłanych im maili reklamowych. Z kolei dostarczenie odpowiednich treści wpływa na tworzenie pozytywnego wizerunku marki i sprawia, że klienci czują, iż poprawia się ich relacja z przedsiębiorstwem. Te wszystkie dane zdają się potwierdzać, że słowa Billa Gatesa pozostaną aktualne jeszcze przez wiele lat – a polskie firmy w swoich strategiach marketingowych powinny ruszyć tropem przedsiębiorstw zagranicznych.

Previous Najlepszy internet do domu
Next Warszawa w oczach turystów – co zobaczyć?

Może to Ci się spodoba

Content marketing 0 Comments

Content Marketing to coś więcej niż strategia działania. To filozofia.

Content Marketing to nie tylko strategia w komunikacji marketingowej, polegająca na tworzeniu i publikowaniu ciekawych treści na firmowych platformach i partnerskich serwisach. To pewnego rodzaju filozofia, która powinna przyświecać markom

E-commerce 0 Comments

Inbound Marketing – strategia sukcesu w branży e-commerce. Kilka praktycznych porad

Wysokiej jakości produkty w dobrej cenie to nie jedyny czynnik decydujący o sukcesie w sieci. Tak było do momentu, kiedy w danym sektorze funkcjonował jeden sklep internetowy. Obecnie panuje ogromna

Content marketing 0 Comments

Czym jeszcze zaskoczy content marketing w 2018 roku?

Jeszcze nie tak dawno content marketing był tylko kwestią poboczną dla strategii rozwoju firmy. Dziś rynek zmienia się zbyt dynamicznie, aby utrzymać się „na fali” bez dobrej strategii. A i

1 Comment

  1. Angelika
    05 października, 11:39 Reply
    Content to obecnie już podstawa - wysokie jakościowo, odpowiednie treści są dobrze odbierane nie tylko przez samych użytkowników, ale także i przez algorytm Google.

Zostaw odpowiedź