Viral Video – jak zyskać popularność w sieci

Viral Video – jak zyskać popularność w sieci

Intrygujące i śmieszne filmiki reklamowe to coraz częściej wykorzystywane narzędzie w komunikacji marketingowej, nie tylko z młodym pokoleniem. Co decyduje, że jedno viralowe video zdobędzie milionową publiczność, a inne zaginie w otmętach Internetu – podpowiadamy w poniższym tekście.

Pokolenie Internetu

Obecnie coraz więcej ludzi nie pamięta już świata bez Internetu. Każde nowe pokolenie jest coraz mocniej związane z wirtualną siecią. Dla nich, w przeciwieństwie dla ludzi po 40 roku życia wychowanych na telewizyjnej rozrywce, jej rolę przejął Internet. W felietonach czy wpisach w serwisach społecznościowych można spotkać mocno ironiczne wyjaśnienia tej technologii: „telewizyjny odbiornik to czarne pudełko, które stoi w domu rodziców lub dziadków”. Współcześnie serwisy udostępniające video stały się najczęściej spotykaną formą spędzania wolnego czasu dla osób wychowanych już dobie Internetu. Dla nich to telewizja XXI wieku. Choć nie tylko dla nich. Osoby starsze, ze względu na dość mało ciekawy program TV (włączając w to nawet kanały satelitarne), coraz częściej także zasiadają przez ekranami komputerów. W ich zbiorach można znaleźć nie tylko krótkie filmiki „amatorów”, ale także arcydzieła kinematografii. Format video powoli zaczyna dominować także wśród użytkowników mobilnego Internetu. Rozwój technologii LTE pozwala oglądać wysokiej jakości filmy bez zakłóceń na ekranie smartfona praktycznie w każdym miejscu na świecie. Z badania „Raport Ericsson” wynika, że w roku 2014 video generowało 45 proc. całego ruchu w sieciach mobilnych. Z prognoz wynika, że w 2020 ma to być już 60 procent (http://www.ericsson.com/res/docs/2015/ericsson-mobility-report-feb-2015-interim.pdf). Najczęściej używaną aplikacją na urządzeniach przenośnych jest YouTube. Eksperci wskazują, że format video w niedługim czasie zdominuje Internet. Wśród wszystkich materiałów pojawiających się codziennie w serwisach typu Vimeo czy wspomnianym YouTube virale cieszą się ogromną popularnością. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy film jest w stanie w równym stopniu zawładnąć umysłami internautów. Aby tak się stało, autor musi się trzymać pewnych zasad:

 • Bądź oryginalny i wyjątkowy
   . Widzowie, a zwłaszcza młodzi internauci, bardzo uczuleni są na wszelkiego rodzaju objawy kopiowania (tzw. kserowanie to obciach i wstyd). Film, który powstał z szeroko pojętej „inspiracji” inną produkcją zostanie natychmiast „zauważony”. Bystrzy widzowie są w stanie nawet odkryć inspiracje pochodzące za oceanu. Publikując taki film osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego. Do firmy zostanie doklejony wizerunek „papugi”, która tylko powtarza pomysły, a nie kreuje czegoś nowego.
 • Odwołuj się do emocji
   . Gdy prześledzi się hity Internetu przynajmniej z ostatniego roku, to czołowe pozycje zajmują filmiku śmieszne, poruszające i intrygujące. Wynika to z faktu, że młodych w ten sposób można najłatwiej zainteresować.
 • Łam stereotypy i utarte przekonania
   . Internet to przestrzeń, gdzie panuje nieco większa wolność słowa niż w życiu realnym. Młode pokolenie na świat patrzy w zupełnie inny sposób i wyraz tego daje właśnie w sieci. Wiele nowych zjawisk czy trendów wywodzi się z Internetu. Nie znaczy to jednak, że opublikowany film ma w sposób rażący naruszać zasady kultury osobistej czy dobrego smaku. Musi mieścić się w pewnych ogólnych ramach zasad współżycia społecznego, tym bardziej, że chodzi o film, którego celem jest promocja produktów lub usług marki.
 • Nie bądź nachalny – nie epatuj marką
   . Filmy viralowe to nie typowe reklamówki, to z kontekstu filmu ma wynikać tak naprawdę, jaką ideę czy rzecz on promuje. Wiele filmów formalnie w żaden sposób nie jest związanych z marką (oczywiście jest ich producentem i to ona je „wypuściła” do sieci), a wszyscy wiedzą jaki produkt gra główną rolę. Jeśli już chcemy film oznaczyć symbolem marki, to niech to będzie mała wzmianka na końcu.
 • Myśl o odbiorcach
   . Jeśli chcemy aby nasz film został nie tylko zauważony, ale także był przez internautów polecany i rozpowszechniany, musi im zaoferować tzw. wartość dodaną. W tym aspekcie największym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju filmy informacyjne, poradnikowe i instruktażowe. W wielu tego rodzaju produkcjach chodzi głównie o promocję danego produktu. Ostatnio można spotkać tego rodzaju filmy okraszone spora dawką humoru.
 • Twórz filmy dłuższe niż klasyczna reklama telewizyjna
   , która najczęściej trwa maksymalnie 30 sekund. W serwisach video średnia długość filmu to 2 minuty. Tyle mniej więcej czasu są w stanie poświęcić jednemu filmowi użytkownicy. To czas, który powinien zupełnie wystarczyć do opowiedzenia każdej historii.

Podsumowanie

Klasyczne spoty reklamowe zakończone tzw. packshotem odchodzą powoli do lamusa. Jeśli już są produkowane, to tylko na potrzeby telewizji. W sieci dominują viralowe filmy, które w większym stopniu odpowiadają poczuciu humoru i poglądom internetowej widowni. Każda firma, która będzie chciała nawiązać dialog z młodym pokoleniem, będzie musiała tego rodzaju filmy wykorzystywać w komunikacji marketingowej.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie reklamowania prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Jak stworzyć interesującą infografikę?
Next Neswletter Marketing – jak zdobyć cennych subskrybentów

Może to Ci się spodoba

SEO 2105: Wartościowe treści i linki dalej królują

Pomimo dwukrotnej aktualizacji algorytmu wyszukiwarki Google w roku 2015, niezmiennie wartościowe treści i odnośniki prowadzące do pozycjonowanej strony mają największe znaczenie przy ustalaniu pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Zmiany,

E-commerce 0 Comments

Wszystko o content marketingu

W dzisiejszych czasach reklama to podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa oraz okazja do pozyskania potrzebnych przychodów. Kiedyś mawiano, że firma musi obronić się proponowanymi usługami lub produktami. Niepotrzebny jest rozgłos, bo

Trendy 0 Comments

Najnowsze trendy e-Commerce i m-Commerce na targach e-Meeting

Już 5 maja 2015 r. zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie łączące e-Commerce i rynek mobile w jednym miejscu. Spotykamy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, aby porozmawiać z ekspertami i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź