Dlaczego Video Marketing jest tak ważny w Internecie

Dlaczego Video Marketing jest tak ważny w Internecie

Video Marketing w dobie cywilizacji obrazu to bardzo skuteczna forma komunikacji. Dzięki filmom można dotrzeć do dużej grupy odbiorców i wypromować firmę w sieci. Ponadto obecność tego rodzaju treści na stronie ma znaczący wpływ na pozycję w rankingu wyszukiwania na pożądane frazy.

Treści video podbijają Internet

Obecnie obserwujemy ogromny boom na treści video w Internecie. Wynika to nie tylko z rozwoju technologicznego, dzięki czemu można je oglądać bez zakłóceń praktycznie w każdym miejscu globu i na różnego rodzaju sprzęcie, ale także ich popularności. To właściwie format, który najlepiej odpowiada wizualnej kulturze wirtualnej sieci i jej użytkowników. Najczęściej przeglądają strony w warunkach nie sprzyjających skupieniu. Prezentowanym tekstom nie mogą poświęcić należytej uwagi, zaś film może być „konsumowany” nawet podczas wykonywania innej czynności. Nie angażuje tak intelektualnie. Coraz więcej informacji na portalach ogólno informacyjnych prezentowana jest w dwóch postaciach, tekstowej i filmowej. Wydawcy w ten sposób wychodzą naprzeciw nie tylko użytkownikom, ale także wyszukiwarkom (ale o tym później). Także w modnych ostatnio serwisach społecznościowych coraz więcej miejsca zajmują filmy video (możliwość zamieszczania krótkich filmów wprowadził nawet Twitter). Mówi się o już zjawisku Social Video, które ma zdominować w przyszłości Internet. Także wiele blogów przekształca się w videoblogi.

Video – format dla każdego

Do niedawna, reklama video to był format zarezerwowany dla największych koncernów dysponujących pokaźnymi budżetami. Przygotowanie spotu było kosztownym przedsięwzięciem, nie mówiąc już o cenie publikacji. Ta głównie miała miejsce w jednym z kanałów telewizyjnych (czasem w kinie przed seansem filmowym). Obecnie, dzięki rozwojowi technologicznemu, z tego rodzaju promocji mogą korzystać także małe firmy. Szeroka dostępność sprzętu potrzebnego do wyprodukowania wysokiej jakości filmu (cena kamer i oprzyrządowania nie stanowi już przeszkody) oraz możliwość jego taniej publikacji w sieci, to czynniki które sprawiły, że to format stał się ogólnie dostępny. Współcześnie bardziej niż budżet liczy się pomysł. Nawet mały sklep internetowy może zaistnieć na tym polu, wystarczy tylko własnym sumptem stworzyć i opublikować krótki film poradnikowy. Cieszą się one ogromną popularnością. Małe firmy kreatywnością mogą pokonać duże międzynarodowe koncerny. Ten format będzie dominował przez długie lata w komunikacji marketingowej prowadzonej w sieci, dlatego warto na niego postawić. Tym bardziej, że Internet staje się na naszych oczach bardziej mobilny, a tam komunikacja stanie się bardziej intensywna i emocjonalna.

Wysoka efektywność

Video Marketing jest bardzo skuteczny. Wynika to nie tylko z ogromnej popularności tego formatu w sieci (spoty są także coraz częściej oglądane przed filmami i teledyskami w serwisach typu YouTube), ale także relatywnie dużej uniwersalności tego rodzaju przekazu. Ta spowodowana jest faktem, że filmy odwołują się głównie do emocji ludzkich, które są przecież takie same pod każdą szerokością geograficzną. Oczywiście konieczne jest uwzględnienie pewnych norm kulturowych i religijnych oraz uwarunkowań społecznych, ekonomicznych i politycznych. Czasem dowcip, który śmieszy większość mieszkańców Europy, może być już nie zrozumiały w Azji. Reklama video od zawsze fascynowała, jej rozwój związany był nie tylko z innowacjami technicznymi ale także zmianami społecznymi zachodzącymi w społeczeństwie. Nierzadko spoty przełamywały pewne tabu. Wydaje się jednak, że ten format w telewizji osiągnął pewien szczyt wolności i frywolności. Producenci reklam chcą jednak dalej intrygować, dlatego swoją uwagę coraz częściej kierują w stronę Internetu. Tam poziom społecznej akceptacji dla odważnych treści jest większy. Tego, czego nie można pokazać w przerwie pomiędzy programami telewizyjnymi, można z powodzeniem bez szkody dla wizerunku firmy, pokazać w sieci. Przykładem jest choćby ostatni spot (a może parodia?) firmy H&M promujący linię bielizny zaprojektowanej prze Davida Beckhama.

Nierzadko producenci tworzą dwa warianty spotu, jeden dostosowany do wymagań telewizyjnych, drugi do możliwości sieci. Ten drugi jest często dłuższy (w Internecie koszty publikacji są niższe) i bardziej śmiały. Tylko w ten sposób można zyskać uwagę internautów, którzy z materiałami kontrowersyjnymi mają do czynienia od dawna. Dlatego coraz więcej reklam tam publikowanych, to filmy bezpruderyjne operujące czarnym humorem. Przy ich popularyzacji możemy liczyć na pomoc konsumentów (viral marketing).

Internet to także możliwość publikacji filmów niestandardowych, interaktywnych i z elementami animacji. To rodzaj reklam, w których o przebiegu akcji decyduje widz. Może wybierać spośród wielu wariantów akcji, wcielać się w rolę bohatera. Nieszablonowe formy bardziej angażują internautów, często są oglądane po kilka razy co zwiększa czas obcowania z marką (dłużej pozostają w świadomości).

Video – sprzedaż i wizerunek

Film wideo to nie tylko instrument stosowany w celu zwiększenia sprzedaży. To także doskonałe narzędzie do kreowania wizerunku firmy. Przy pomocy ruchomych obrazów o wiele łatwiej zbudować emocjonalną wspólnotę z marką. W tym przypadku bardzo popularne są filmy prezentujące historię firmy, innowacje, które jej zawdzięczamy oraz przedstawiające jej wkład w ochronę środowiska. Częstym rozwiązaniem jest tworzenie dłuższych form pokazujących produkt w jakimś odmiennym od zwyczajowego kontekście społecznym czy kulturowym. Tego rodzaju filmy mogą zachęcać do sprawdzenia nowych zastosowań, motywować do działania. W tym względzie skuteczne są filmy imitujące amatorskie produkcje lub tworzone w ten sposób, aby widz miał wrażenie, ze jest to film nadesłany przez rzeczywistego konsumenta. Przy pomocy filmów można także łatwo wykreować obraz marki troszczącej się nie tylko o warunki pracy (działania CSR), ale także całej ludzkości (jakkolwiek to nie brzmi patetycznie). Ten format ostatnio polubili także specjaliści odpowiedzialni za promocję miast i regionów. Obecnie już praktycznie prawie każdy powiat ma swój krótki filmik promujący atrakcje okolicy, zachęcający do odwiedzin.

Video Marketing w SEO

Równie istotnym czynnikiem, jak rozwój technologiczny, mającym wpływ na popularność tego formatu w sieci były kolejne modyfikacje algorytmu Google. Strony www z filmami traktowane są przez wyszukiwarkę giganta z Mountain View priorytetowo. Można je publikować nie tylko na stronie głównej, ale także w zakładce Blog. Ważne, aby tworzyć i prezentować filmy regularnie, nie ograniczyć się do wyprodukowania jednego spotu. Google chce widzieć, że poważnie traktujemy ten rodzaj promocji, że nie jest to jednorazowa akcja, podyktowana modą. Trzeba pamiętać, że aby nasze działania odniosły sukces, film musi być dobrze zoptymalizowany pod kątem „umysłu” wyszukiwarki. Filmy video na stronie są także generatorem ruchu, pozwalają do niej nie tylko przyciągnąć internautów, ale także ich zatrzymać na dłużej.

Podsumowanie

Czy to nam się podoba czy nie, format video zdominuje w niedalekiej przyszłości Internet. Wraz z odejściem pokolenia starszych Internautów, którzy nie w pełni akceptują zastępowania informacji tekstowych treściami video, stanie się powszechny. Dla młodszego pokolenia to już dziś obowiązujący standard. Wystarczy tylko spojrzeć na wzrost popularności serwisów video. Firmy, które chcą podążać z trendami muszą się do tego dostosować i już dziś wprowadzić video marketing do swojego arsenału. Tym bardziej, że za chwilę strony bez tego rodzaju treści (oraz te, które nie będą się automatycznie dostosowywały do rozdzielczości i wielkości urządzeń, w których będą przeglądane) będą pomijane przez wyszukiwarkę. Wysokie pozycje w rankingu staną się dla nich nieosiągalne.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie reklamowania prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Jak zatrzymać odwiedzających na stronie
Next Najnowsze trendy e-Commerce i m-Commerce na targach e-Meeting

Może to Ci się spodoba

Reklama internetowa 0 Comments

Obrazkowa komunikacja marketingowa – zdjęcia podbijają Internet

Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów – tę starą prawdę mocno zinternalizowali sobie specjaliści od marketingu online. Dzięki rozwojowi technologii, obrazy stały się niemal nieodłącznym elementem komunikacji marketingowej prowadzonej

Reklama internetowa 0 Comments

Inbound Marketing – strategia sukcesu w branży e-commerce. Kilka praktycznych porad

Wysokiej jakości produkty w dobrej cenie to nie jedyny czynnik decydujący o sukcesie w sieci. Tak było do momentu, kiedy w danym sektorze funkcjonował jeden sklep internetowy. Obecnie panuje ogromna

Reklama internetowa 0 Comments

Emocje sprzedają w Internecie – jak uszczęśliwić klientów

Niezależnie od szerokości geograficznej, czy tego chcemy czy nie, zakupy kojarzą się z pozytywnymi emocjami. Także te w Internecie. Co zrobić aby klienci czuli się szczęśliwi podczas zakupów – podpowiadamy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź