Jak zwrócić zakupiony towar do sklepu internetowego?

Jak zwrócić zakupiony towar do sklepu internetowego?

Klienci sklepów internetowych, chronieni ustawą o prawach konsumenta, mają możliwość zwrotu zakupionego online towaru bez podawania przyczyny. W niektórych przypadkach mogą to zrobić nawet w rok po dokonaniu zakupu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Kwestie te reguluje Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. 2014 r. poz. 827). Od jej wejścia w życie na właścicielach sklepów internetowych ciąży znacznie więcej obowiązków informacyjnych względem klientów. Konsumenci natomiast mają więcej możliwości między innymi w zakresie reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru.

W jakiej sytuacji można zwrócić towar do sklepu internetowego?

Każdy klient e-sklepu ma prawo w ciągu 14 dni od dokonania zakupu odstąpić od tej umowy, czyli zwrócić kupiony online towar. Co ważne, może to zrobić bez podawania sprzedawcy jakiejkolwiek przyczyny, a zatem nie tylko w przypadku niezgodności produktu z opisem czy na przykład jego wadliwości. Aby zwrócić towar, wystarczy oświadczenie konsumenta, które – w przypadku sklepów internetowych – wysyła się zazwyczaj e-mailem lub poprzez specjalny formularz udostępniony na stronie sprzedawcy. Prawo do odstąpienia od umowy, a zatem do zwrotu towaru, obowiązuje nawet przez 12 miesięcy, jeżeli sprzedawca nie poinformował klienta o tym, że może on zakupiony towar zwrócić (bez żadnych konsekwencji).

Jakie koszty ponosi konsument, zwracając zakupiony towar do e-sklepu?

W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość, bo o takiej sytuacji tu mowa, transakcję uważa się za niebyłą. Strony zobowiązane są do zwrotu wzajemnych świadczeń w ciągu 14 dni od złożenia przez konsumenta w/w oświadczenia. Sklep oddaje klientowi pieniądze, klient dostarcza sprzedawcy zakupiony wcześniej towar. Konsument nie ponosi przy tym prawie żadnych kosztów. Prawie, ponieważ są pewne wyjątki. Sprzedawca zwraca bowiem klientowi koszt towaru i koszt jego dostawy, ale tylko najniższy z tych proponowanych w sklepie internetowym podczas zawierania transakcji, czyli na przykład równowartość zwykłej przesyłki pocztowej, a nie wybranej przez klienta ekspresowej przesyłki kurierskiej. Jeżeli zwracany towar nie jest dostarczany sklepowi osobiście przez klienta i sprzedawca nie zaproponował, że sam go odbierze, konsument musi ponieść jeszcze koszt nadania przesyłki.

Jak odesłać zwracany towar do sklepu internetowego?

Aby zwrot towaru do sklepu internetowego przebiegł sprawniej  i tanio, warto nadać paczkę w DHL Parcelshop.  Zamiast czekać w domu na kuriera, można skorzystać z jednego z takich punktów. Znajdują się one w najbardziej uczęszczanych miejscach, w których bywa się na co dzień – na stacjach benzynowych, w galeriach handlowych, salonach prasowych etc. (https://parcelshop.dhl.pl/mapa?type=fm). Każdy oznaczony jest charakterystycznym, dobrze rozpoznawalnym logo (http://dhl-services.chilloutgroup.pl/img/extra/DHL_Parcelshop_naklejka_A3_297x325.pdf). Wybierając usługę kurierską DHL, klient zyskuje na czasie i bezpieczeństwie. Ma on pewność, że przesyłka ze zwracanym towarem dotrze do sprzedawcy na czas i w nienaruszonym stanie, co również ma znaczenie w procesie odstępowania od umowy zawartej ze sklepem.

Jedną z bardziej atrakcyjnych obecnie (także cenowo) opcji nadawania paczek są pakiety DHL Parcel (http://www.dhlparcel.pl/content/dhl_parcel_poland/pl/private-customers/domestic-parcels/shiponline.html). W ramach tej usługi można odesłać zwracany towar do sklepu internetowego już nawet za 13,47 zł netto. Ceny różnią się oczywiście w zależności od wielkości i wagi konkretnej przesyłki.

PAKIET SUPER LEKKI PAKIET LEKKI PAKIET CIĘŻKI
do 1 kg / do 35 cm * do 10 kg / do 75 cm * do 31,5 kg / do 140 x 60 x 60 cm
13,74 zł netto / 16,90 zł brutto 16,18 zł netto / 19,90 zł brutto 24,31 zł netto / 29,90 zł brutto

* suma długości boków najdłuższego i najkrótszego nadawanej paczki

Istnieje także możliwość skorzystania z Pakietu Terminowego, w którym nadawca określa, w jakich godzinach paczka ma być dostarczona do odbiorcy. Do wyboru jest gwarantowane doręczenie przesyłki do godz. 12.00, doręczenie między 18.00 a 22.00 oraz doręczenie w sobotę (o ile pozwala na to kod pocztowy odbiorcy). Taka opcja również może okazać się przydatna w sytuacji zwracania towaru do sklepu internetowego.

Wybierając się do Parcelshop, aby nadać paczkę, trzeba pamiętać o tym, że w niektórych punktach można płacić tylko gotówką. Dobrze więc mieć przy sobie kwotę potrzebną na opłacenie wybranego pakietu.

Dotrzymanie w/w terminu 14 dni przeznaczonego na wzajemny zwrot świadczeń jest niezwykle istotne. Im szybciej towar zostanie odesłany, tym szybciej klient odzyska od sklepu swoje pieniądze.

Previous Pyszne.pl na pokazie Maćka Sieradzky'ego
Next Co to jest SSL, GeoTrust, RapidSSL? Poziomy zabezpieczeń stron WWW

Może to Ci się spodoba

E-commerce 0 Comments

E-commerce B2B na fali wzrostu

Coraz więcej osób postrzega handel cyfrowy jako wydajny i skuteczny sposób zakupu produktów i usług korporacyjnych. Potwierdzają to dane – tylko za oceanem, w ubiegłym roku sprzedaż online w e-commerce B2B

E-commerce 0 Comments

Google Shopping – przyszłość promocji w branży e-commerce

Nowa usługa Google pod nazwą Shopping ma szansę zrewolucjonizować rynek e-commerce. Jedni mają nadzieją, że wyrówna potencjał indywidualnych sprzedawców, inni zaś się boją, że ten potentat z Mountain View będzie

E-commerce 0 Comments

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w e-commerce

Internetowy handel przeżywa okres boomu, a wraz z nim rośnie też zapotrzebowanie na pracowników w e-commerce. Chętnych do pracy w branży jest wielu, ale jak wskazuje Martyna Łapaj z Tribe47, o doświadczonych specjalistów z określonymi kompetencjami

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź