Czym zajmuje się Scrum Master i jak nim zostać?

Czym zajmuje się Scrum Master i jak nim zostać?

Według wielu osób Scrum Master to zawód przyszłości. Wymaga on od kandydatów wyjątkowej empatii, jednak jeżeli jesteś osobą, która lubi pracę z ludźmi i ma naturalne skłonności do motywowaniainnych, bardzo możliwe, że jest to praca dla Ciebie. Czym dokładnie zajmuje się Scrum Master i jakie umiejętności trzeba posiadać, aby się nim stać? 

Kto to jest Scrum Master?

Scrum Master to stosunkowo nowe stanowisko, dlatego wiele osób zastanawia się na czym dokładnie polegają obowiązki takiej osoby? Jaka jest jej rola w firmie i w zespole? Najogólniej mówiąc Scrum Master pełni rolę przewodnika zespołu, który ma za zadanie nakierować go na odpowiednią, wspólną drogę. Ma on za zadanie nauczyć zespół samodzielności oraz zmotywować go do odpowiedzialności i samoorganizacji. Słowo „scrum” w wolnym tłumaczeniu oznacza pewne ramy postępowania podczas wykonywania danego projektu. Tym właśnie zajmuje się Scrum Master – zarządza procesem, w którym uczestniczy zespół. Pełni on funkcję opiekuna zespołu, który dba o to, aby projekt wykonywany był w sposób maksymalnie efektywny. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby była to osoba, która wzbudzi zaufanie zespołu oraz będzie dla niego autentycznym wsparciem, szczególnie w trudnych i przełomowych momentach.

Co trzeba zrobić, żeby zostać Scrum Masterem? 

Wiele osób zastanawia się, czy aby pracować jako Scrum Master trzeba mieć wykształcenie psychologiczne i informatyczne. Tego typu pytania nurtują wielu potencjalnych kandydatów na to stanowisko. Jednakże, aby zostać doskonałym Scrum Masterem nie potrzeba ani dyplomu psychologii, ani zaświadczenia o byciu specjalistą od IT. Jednakże w tym zawodzie żadna z tych rzeczy z pewnością nie zaszkodzi. Najważniejsza jest jednak cierpliwość, empatia oraz chęć i umiejętności do pracy z ludźmi. Przy rekrutacji na Scrum Mastera najbardziej pożądane cechy znajdują się w obszarze tak zwanych umiejętności miękkich. W ich krąg wchodzi doskonała komunikatywność, umiejętność szybkiego uczenia się oraz umiejętność pracy w zespole. Scrum Master to osoba zaangażowana, która posiada dużo empatii i jest w stanie zrozumieć indywidualne problemy każdego z członków zespołu oraz pomóc mu je rozwiązać.

Scrum Master nie musi być specjalistą od konkretnej dziedziny, którą zajmuje się jego firma. Jednak ważne, aby miał on ogólne pojęcie o procesach, którymi zajmuje się zespół, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie mógł skutecznie zmotywować  jego członków do pracy i kontrolować, czy wykonują oni swoje obowiązki poprawnie.

Specjaliści są zgodni, że zapotrzebowanie na Scrum Masterów będzie systematycznie rosło. Już w tej chwili ofert pracy jest więcej niż kandydatów, dlatego, jeżeli charakteryzujemy się takimi cechami jak empatia i umiejętność kierowania zespołem, możemy spokojnie pomyśleć o tym zawodzie. Warto rozwijać cechy, które przydadzą się przy rekrutacji. Scrum Master to ciekawy i pełen wyzwań zawód przyszłości, który z pewnością będzie rozwijał się w przyszłych latach. Dlatego warto obserwować rynek pracy pod tym kątem.

Więcej informacji na temat Scrum Mastera można znaleźć na https://leadership-center.pl/scrummaster/

Previous Wyposażenie gastronomii - o czym pamiętać, budując zaplecze?
Next Jeśli nie ma Cię w Social Mediach - nie istniejesz

Może to Ci się spodoba

Trendy 0 Comments

Opinie w Google Moja Firma – poradnik od Grupy TENSE

Obok płatnej promocji w Google Ads, pozycjonowania oraz działań w mediach społecznościowych, każdy przedsiębiorca powinien pomyśleć o jeszcze jednym kanale komunikacji z klientami. O czym mowa? O aktywnym prowadzeniu profilu

Trendy 0 Comments

Na jakie formy promocji marki warto postawić w internecie?

Obecnie jedną z najefektywniejszych metod promocji marki jest reklama online. Wbrew temu, co niektórzy przedsiębiorcy sądzą, nie chodzi o statyczny baner, lecz o bardziej złożone i wyrafinowane metody. Najważniejsze dziś

Trendy 0 Comments

Content Marketing – jak publikować treści, aby odnieść sukces. Kilka praktycznych wskazówek

Każda strategia w komunikacji marketingowej musi być starannie przemyślana, musi mieć jasno określony cel, a ponadto odpowiadać charakterowi grupy, do której jest skierowana. Także ta związana z marketingiem treści. Przy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź