Jak odnieść sukces przy pomocy viral Video?

Jak odnieść sukces przy pomocy viral Video?

Dobry viral może liczyć na wiele większą publiczność w sieci niż klasyczny spot reklamowy. Marki zdają sobie z tego sprawę, dlatego coraz częściej tego rodzaju produkcje stają się elementem obowiązkowym w komunikacji reklamowej. Jaki powinien być viral, aby odnieść sukces – podpowiadamy w tekście.

Wirusowe video

Współcześnie maleje liczba osób oglądających telewizję. Dla dużej grupy ludzi głównym medium informacyjnym i rozrywkowym stał sie Internet. To nowe pokolenie, na które coraz trudniej jest oddziaływać przy pomocy klasycznych komunikatów. Standardowych reklam unikają jak ognia (tylko nieliczne spoty są w stanie poruszyć ich wyobraźnię). W rankingach oglądalności video w sieci próżno szukać zwykłych reklamówek. Czołowe pozycje zajmują virale. Tylko one mogą liczyć na dużą publiczność. Co prawda mają identyczny cel, ale już zdecydowanie inny charakter. Istota wirusowego wideo polega na fakcie, że przekaz w nim zawarty może w szybkim czasie dotrzeć do dużej grupy użytkowników. To możliwie jest, nawet przy znikomym budżecie na dystrybucję. Wystarczy dobry pomysł, a rozpowszechnianiem filmu zajmą się sami internauci. Dobrze spreparowany film będzie się rozprzestrzeniał jak wirus grypy wśród przedszkolaków.

Viral to sposób skuteczny i efektywny. Dobry film wysokiej jakości można dziś przygotować dysponując niewielkim budżetem. Wystarczy trochę zaangażowania i dobry pomysł. To on odgrywa tutaj zasadniczą rolę. Nie ma jednej wyśmienitej recepty na sukces w tym względzie. Można jedynie wskazać klika ogólnych czynników, które zdecydują, czy firmowy viral trafi w gusta internautów czy przejdzie niezauważony bez echa.

  1. Film powinien poruszać serca internautów. Emocje to klucz do sukcesu. Jednak powinny one być wyraźne (nie słodkie w stylu biegającego po podłodze kota za odkurzaczem – robotem). Film powinien intrygować, czasem wzbudzać kontrowersje. Między widzami a bohaterami powinna się wywiązać emocjonalna nić porozumienia. W kampaniach społecznych nawet współczucia. Doskonałym przykładem jest kampania viralowa fundacji Synapsis „Autyzm – całe moje życie”. Aktor Bartłomiej Topa w kilku filmach odgrywa rolę osoby chorej na autyzm. Dzięki bardzo przekonującej kreacji, film był powszechnie komentowany, także w mediach tradycyjnych – co wpłynęło na zasięg całej akcji.

1

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gX92deUEMs4

Film, który porusza emocje na odpowiednim poziomie (eksperci wskazują, że w świecie konsumpcji ich amplituda nie powinna się wychylać maksymalnie w obie strony), to zawsze wyzwanie dla twórców. W powyższym przypadku, sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie w produkcję ludzi emocjonalnie związanych z tematem.

  1. Viral nie może być klasycznym spotem zachęcającym do zakupu. Najlepiej jak marka stoi w tle całej historii, a jeśli już produkt odgrywa główną rolę, to musi to być zrobione z subtelną delikatnością. Świetnym przykładem jest viral marki BMW (nowa odsłona najstarszego triku kelnerskiego na świecie), którego celem było zaprezentowanie wyjątkowego przyśpieszenia nowego modelu motocykla tzw. ścigacza. Choć sprzęt jest w centrum uwagi, to uwaga widza jest skupiona na pokazywanej sztuczce. Cały czas się zastanawia, jak to jest zrobione, czy to prawda czy to tylko efekt specjalny wykreowany przez filmowców.

2

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-cM9S2AzU28

Istota wirusowego video polega na fakcie, że chcemy go pokazać naszym znajomym, nie ze względu na markę, ale na treść. Przekaz reklamowy musi być w tle, a cały film być nieco tajemniczy. Tak jak właśnie w przypadku virala BMW. Nad jego prawdziwością pochylili się nawet autorzy programu „MythBusters” emitowanego w globalnym kanale TV Discovery Channel (https://www.youtube.com/watch?v=_faLNmcAReA, http://bmwmcmag.com/2010/10/mythbusting-bmws-tablecloth-trick/).

  1. Film powinien być oryginalny, zarówno pod kątem treści, jak i formy. Produkcje, które imitują już zrealizowane pomysły lub silne czerpią wzór z innych spotów, przyniosą marce odwrotny skutek od zamierzonego. Od tej zasady są co prawda wyjątki, ale to rzadki przypadek. Przykładem jest viral „Przytul psa”, w którym nietrudno odszukać inspiracji w angielskim pomyśle. Kto chce się przekonać jak bardzo autorzy zapatrzyli się w brytyjski oryginał, powinien obejrzeć oba klipy – http://przerwanareklame.pl/artykuly/akcja-mafia-dla-psa-czyli-rysiek-z-klanu-wraca-do-gry-kopia-brytyjskiego-pomyslu/.
  1. Film powinien być dobrze przygotowany od strony technicznej, musi także spełniać wszystkie standardy w zakresie promocji. Podstawa to mocny tytuł (może być nieco dwuznaczny), odwołujący się jednak do zawartości. W opisie filmu powinny znaleźć się słowa kluczowe. Długość filmu nie powinna przekraczać 2- 3 minut.
  1. Optymalna strategia publikacji. Wybór miejsc, w których film zostanie zaprezentowany to sprawa kluczowa, decydująca o zasięgu. Warto w tym względzie wesprzeć się gwiazdami socjometrycznymi, czyli mówiąc inaczej liderami opinii. Wiadomo przecież, że równie ważne jest to co się mówi, jak i kto to mówi. Filmy udostępnione na profilach osób znanych i cenionych w towarzystwie czy zaprezentowanych na popularnych blogach mogą liczyć na większe zainteresowanie rzeszy „zwykłych” internautów.

Podsumowanie

Obecnie obserwujemy ogromny boom na treści video. W sieci można znaleźć miliony filmów, zarówno prywatnych, jak i tych przygotowanych przez marki. W tym natłoku coraz trudniej przebić się firmom i instytucjom z przekazem. Wydaje się, że skutecznym sposobem na pokonanie szumu informacyjnego są virale. Dobrze przygotowany film tego rodzaju, jeśli nawet nie zdobędzie miliardowej publiczności, to przynajmniej zostanie zauważony, a przekaz który niesie z sobą trafi do wybranej grupy docelowej.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie reklamowania prowadzonej działalności gospodarczej, wypełnij poniższy formularz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Content Marketing w e-commerce: kilka praktycznych wskazówek
Next Jak zarządzać komunikacją w serwisach społecznościowych – 5 zasad głównych

Może to Ci się spodoba

Jak reklamować swoją firmę w Internecie?

O konieczności przygotowania kreatywnej reklamy wie każdy początkujący oraz doświadczony przedsiębiorca. Dzięki temu jest w stanie dotrzeć do większej grupy klientów, zainteresować ich swoją ofertą, pobudzić wyobraźnię, zachęcić do zakupów

Trendy 0 Comments

Jak działa e-fakturowanie?

Definicja e-faktura Faktura jest dokumentem sprzedaży, który zawiera szczegóły dotyczące transakcji. Dane identyfikacyjne dokumentu: Numer, data wystawienia Strony transakcji kupna-sprzedaży: Dostawca i odbiorca Określenie przedmiotu transakcji: Nazwa towaru lub usługi,

Reklama internetowa 0 Comments

Dlaczego artykuły sponsorowane są tak popularne?

Wybór dobrej i efektywnej reklamy to dla przedsiębiorcy bardzo trudne zadanie. Musi zdecydować, jak chce promować swoją działalność oraz jakich metod użyje, aby osiągnąć zamierzony efekt. Obecnie do dyspozycji jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź